استاندار اردبیل گفت: حفظ محیط زیست و ایجاد محیطی بهداشتی برای حیات شهروندان اردبیلی نیازمند اجرای برنامه علمی و عملی مناسب برای دفع و بازیافت زباله ‌ها است.

اکبر بهنامجو افزود: برای تمام مراحل تولید، تفکیک، جمع آوری و دفن زباله باید از شیوه ‌های مدرن و بروز استفاده شود. او اظهارداشت: دفع غیراصولی زباله و پسماند یکی از عوامل تهدید کننده بهداشت عمومی و فضای سبز استان است و برای رفع این مشکل باید تلاش شود.

وی افزود: در راستای عملیاتی کردن مفاد تفاهم‌ نامه همکاری جهاد دانشگاهی و استانداری اردبیل، طرح بازیافت پسماند و زباله‌ های شهری استان اردبیل در قالب پروژه ‘طراحی و راه‌اندازی واحد تبدیل زباله تر به کمپوست’ توسط جهاد دانشگاهی واحد اردبیل و با مشارکت پژوهشکده توسعه تکنولوژی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف اجرایی خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل نیز در این جلسه زباله و پسماند را خطر بزرگی برای محیط زیست دانست. بهروز ندایی افزود: با این زباله تولیدی روزانه می ‌توان ضمن صرفه ‌جویی در مصرف منابع طبیعی از آن برای تولید محصولات جدید استفاده کرد که با فناوری‌ های مدرن، این امر در جهان انجام شده و ما هم می‌ توانیم از این فناوری در استان برای بازیافت زباله استفاده کنیم.

دکتر مهران اوچی اردبیلی، رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل نیز به فعالیت ‌های جهاد دانشگاهی در زمینه مدیریت بازیافت زباله و پسماندهای شهری اشاره کرد و گفت: گروه پژوهشی اکولوژی صنعتی پژوهشکده توسعه تکنولوژی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف از سال ۱۳۸۶ تاکنون در زمینه ‌هایی چون مشاوره در بهسازی فرآیند، صرفه ‌جویی و ذخیره انرژی ، تدوین مدل‌ های جریان مواد، انرژی ‌های نو و سوخت‌ های بازیافتی، طراحی و مشاوره در ساخت سیستم‌ های بازیافت فعالیت می‌ کند.

سرانه تولید پسماند در استان اردبیل بیشتر از میانگین کشوری است ، سرانه تولید پسماند در کشور حدود ۲۵۶ کیلوگرم برای هر نفر در سال می باشد در حالی که این رقم در استان اردبیل برای هر نفر در سال ۲۷۵ کیلوگرم می باشد.

فقط در شهر اردبیل روزانه ۳۰۰ تن زباله تولید، جمع آوری و دفع می شود و جمع آوری و دفع هر کیلو زباله برای شهرداری ۳۰۰ ریال هزینه دارد.

آیا سوالی داری؟

همین الان با جارو تماس بگیر